Nu börjar höstsäsongen för ungdomar!
2026-08-03 i Allmänt
Prenumerera på nyheter
Du prenumererar nu på nyheter från Söders Orientering Tyresö.
Vi har skickat ett bekräftelsemail till .
Prenumerera via:
RSS
Nu är sommarlovet snart slut och höstsäsongen drar igång med massa roliga träningar, tävlingar och stafetter!
Träningar
• Torsdagsträningarna från Alby friluftsgård startar igen den 20 augusti. Som vanligt samling kl 18.00.
• Knatteträningarna varje torsdag från Alby friluftsgård startar den 20 augusti. Samling 18.00.
• Tisdagsteknik. För dig som är 12 år eller äldre rekommenderas även orienteringsträningarna på tisdagar som går i olika skogsområden i söderort. Dessa startar den 11 augusti. Mer info om var dessa går och anmälan görs i Söders träningsgrupp på WhatsApp. Är du inte med i denna hör av er till Peter Andersson 073-507 43 80.
Roliga tävlingar i Stockholm för ungdomar
• Onsdagen den 26 augusti är det regionfinal för ungdomsserien. Arena vid Flatenbadet. Vi hoppas att så många ungdomar som möjligt kan vara med på detta. Mer info och anmälan i Eventor: https://eventor.orientering.se/Events/Show/55754
• Söndagen den 29 augusti arrangerar Söders distriktsmästerskap i medeldistans vid Oppsätraängarna i Tyresö. Roligt om vi har många deltagande ungdomar från klubben på vår egen tävling! Mer info och anmälan i Eventor: https://eventor.orientering.se/Events/Show/55755
• Onsdagen den 30 september går Skansen-sprinten. Info och anmälan i Eventor: https://eventor.orientering.se/Events/Show/59489
• Söndagen den 4 oktober är det final för ungdomsserien. Passa på att springa en av årets roligaste ungdomstävlingar. Mer info och anmälan i Eventor: https://eventor.orientering.se/Events/Show/54276.
Vill du tävla ännu mer finns massa tävlingar att anmäla sig till i Eventor. Håll även utkik på www.soders.org för info om ytterligare träningar, tävlingar och läger i höst.
Stafetter för ungdomar i höst
• Söndagen den 6 september är det distrikstmästerskap i stafett. Olika klasser finns för alla åldrar.
• Onsdagen den 23 september på kvällen går NattiNatti, jätterolig stafett där det finns både ungdoms- och junior-/seniorlag.
• Lördagen den 10 oktober går 25-mannastafetten vid Runby i Upplands-Väsby. Tävlingen är världens största breddstafett där allt från ungdomar till elit och äldre seniorer är med i samma lag. Superrolig tävling.
Intresseanmälan till alla stafetterna görs HÄR.